DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Tragopogon longirostris

Tekesakalı

(Yemlik, Rumeli Yemliği)

Tekesakalı - Tragopogon longirostris [ Yayladere/Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere/Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

İki yıllık, 80cm`ye kadar boylanabilen seyrek tüylü veya tüysüz otsu bir bitkidir. Yapraklar dar şeritsi, düz kenarlı ve sarmal dizilidir. Çiçeklenme Nisan-temmuz ayları arası gerçekleşir. Çiçekler soluk leylaktan koyu menekşeye kadar değişik tonlardadır. Taç yapraklar 6-8 adet mızraksı, uca doğru daralmış durumda ve 2.5-4cm uzunluktadır. 400-2300m yüksekliklerde, kayalık yamaçlarda, makiliklerde, yol kenarlarında ve tarlalarda doğal gelişme gösterir. Yaprakları antioksidan ve antibakteriyal özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bazı alt türlerin kök ve yaprakları sebze olarak tüketilir.Yayladere/Bingöl - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tragopogon

Taksonomi


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tragopogon buphthalmoides
YemlikManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"