DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Berberis crataegina

Karamuk


Karamuk - Berberis crataegina [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez

3m`ye kadar boylanabilen çok yıllık, herdem yeşil, seyrek ormanlarda yetişen çok dikenli bir çalıdır. Genç sürgünler parlak koyu vişneçürüğü ile kahverengidir. Yapraklar açık yeşil renkli, oval biçimli, kısa saplı, derimsi yapılı, kenarları kızılımsı renkli, batıcı ve dişlidir. Yaprak dizilimi sarmaldır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler sarı renkte, salkımlar halinde, nadiren tek tek bulunur. 6 çanak, 6 taç, 6 erkek organ, 1 dişi organa sahiptir. Çiçekleri olgunlaşınca, erkek organlar dişi organların üzerine kapanarak tozlaşma sağlar. Meyveler oval biçimli, önce kırmızı renkli, olgunlaştığında mavi-siyah renkli, ve buruk tattadır. Kökü acı, yaprakları ve meyvesi tatlı, odun rengi limon sarısıdır. Türkiye’de Batı Anadolu dışında hemen her bölgede 800 ile 1500 metre yüksekliklerde yetişir.İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Berberidaceae
              └—Berberis

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Berberis crataegina hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Berberis veitchii
Siyah Meyveli Kadıntuzluğu

Berberis vulgaris
BerberisManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"