DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Viscum album

Ökse Otu

(Burç, Çeti, Gökçe, Gövelek, Yelinkaya)

Ökse Otu - Viscum album [ İdris Dağı / Kalecik - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik - Ekim 2015 © Serdar Ölez

Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir. Gövde ikiye ayrılan sık çatallı ve 20-80cm boydadır. Yapraklar dar eliptik, düz kenarlı, küt uçlu, karşılıklı dizili, yaprak ayaları kalın ve derimsidir. Çiçeklenme Mart-Nisan ayları arasındadır. Sarımsı-yeşil renkli çift evcikli çiçekler dalların ucunda ve yaprakların koltuğunda oluşur. Meyve beyaz, yapışkan, sulu ve yumuşaktır. Meyveleri yiyen kuşların diğer ağaçların üzerine dışkılarını bırakmasıyla yayılır. Ökse otu yerleştiği daldan sıvı çeker ve kendi yaptığı fotosentezle besinini üretir, ancak yerleştiği daldaki sıvı iletiminin aksaması nedeniyle ökse otunun temizlenmemesi durumunda bu dal zamanla kurur. Ökse otunun meyveleri eczacılıkta kullanılmaktadır.İdris Dağı / Kalecik - Ekim 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Santalales
            └—Viscaceae
              └—Viscum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Viscum album L.

İngilizce
European Mistletoe

Diğer adlandırmalar
Başta meyveleri olmak üzere tüm kısımları zehirlidir.

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Viscum album hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.