DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Jasminum nudiflorum

Kış Yasemini

(Sarı Çiçekli Yasemin)

Kış Yasemini - Jasminum nudiflorum [ Mavişehir/İzmir - Şubat 2016 © Serdar Ölez ]
Mavişehir/İzmir - Şubat 2016 © Serdar Ölez

Kışın yapraklarını döken, 1.5m`ye kadar boylanabilen bir çalı türüdür. Yapraklar 3 parçalı bileşik elsi yapıda, karşılıklı dizili ve parlak koyu yeşil renklidir. Yetiştiği bölgeye bağlı olarak Aralık-Nisan ayları arasında henüz yapraklar belirmeden bir önceki yılın sürgününde çiçek açar. Tomurcuklar parlak bordo kırmızı, çiçekler 3-4cm çapında, 6 petalli, kokusuz ve sarı renklidir. Donlara dayanıklıdır. Sarkık formlu kullanılabilir.Mavişehir/İzmir - Şubat 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Oleaceae
              └—Jasminum

Taksonomi
Bilimsel Ad
Jasminum nudiflorum Lindl.

İngilizce
Winter Jasmine

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Jasminum nudiflorum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Jasminum fruticans
Yaban Yasemini

Jasminum sp.
Yasemin
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.