DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Aesculus hippocastanum

Beyaz Çiçekli At Kestanesi


Beyaz Çiçekli At Kestanesi - Aesculus hippocastanum [ Namık Kemal Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez ]
Namık Kemal Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez

30m`ye kadar boylanabilen, 15 m`ye kadar taç çapı yapabilen, kışları yapraklarını döken, yuvarlak tepeli, sık dokulu bir ağaç türüdür. Gövde gençken düzgün, sonraları çatlaklı, çok ince düzensiz levhalar halinde soyulan, gri-esmer kabukludur. Yapraklar ışınsal tüylü, genellikle 7 yaprakçıklıdır. Yaprakçık kenarları çift dişli, üst yüzü parlak alt yüzü açık yeşil renktedir. Önceleri kahverengi-kırmızı tüylüdür. Çiçekler, dikine kurullar halindedir. Üst kısmı beyaz aşağıya doğru inildikçe sarı ve kırmızı lekeler vardır. Meyveler gerçek kestaneye benzer, kahverengi ve 1-2 cm. çapındadır. Tohumla üretilir.Namık Kemal Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Hippocastanaceae
              └—Aesculus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Meyve
DUYARLI
VULNERABLE

Bu türün neslinin doğada tükenme riski yüksektir.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Aesculus hippocastanum L.

İngilizce
Horse Chestnut

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Aesculus X Carnea
Kırmızı Çiçekli
At KestanesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"