DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Primula vulgaris

Çuha Çiçeği

(Mart Çiçeği)

Çuha Çiçeği - Primula vulgaris [ Gerede - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur ]
Gerede - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur

30cm`ye kadar boylanabilen, çok yıllık, uygun iklimlerde herdem yeşil, otsu bir bitkidir. Gövdesizdir, yapraklar kısa bir sapa bağlı olarak toprak seviyesinden çevrel olarak çıkar. Yapraklar 5-25cm boyda, 2-6cm genişlikte, genellikle buruşuk görünümlü, düzensiz dişli kenarlıdır. Çiçeklenme Şubat-Nisan aylarında gerçekleşir. Çiçekleri 2-4cm çapında, beyaz veya açık pembe renginde, kısa ve ince bir sap üzerindedir. Deniz seviyesinden 800m`ye kadar yüksekliklerde, kızılçam ormanlarında, herdem yeşil meşe makiliklerinde, açık kayalık alanlarda, kireçli, taşlı alanlarda yayılış gösterir.Gerede - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Primulales
            └—Primulaceae
              └—Primula

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Primula vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Primula auriculata
Felç Otu

Primula polyanthus
Çuha Çiçeği

Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılan Yastığı

Filipendula vulgaris
Kandil Çiçeği

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Silene vulgaris
Gıvışkan

Syringa vulgaris
Leylak
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.