DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Ficus retusa

Sokak Benjamini

(İsrail Kauçuğu)

Sokak Benjamini - Ficus retusa [ Mersin - Mayıs 2016 © Can Yücesoy ]
Mersin - Mayıs 2016 © Can Yücesoy

20 m kadar boy ve tepe çapı oluşturabilen, sık dallı, sık yapraklı, herdem yeşil bir ağaçtır. Gövde 1 m kadar çap oluşturabilir; kabuk düzgün, çatlaksız, [009#kovucuklu (lenticel)#] ve açık gri-kızılımsı renktedir. Yapraklar basit, ardışık spiral dizili, [007#eliptik veya ters yumurtamsı#], 7-9 × 3-4 cm, [022#tüysüz#], tam kenarlı, hafif dalgalı, köselemsi; döküldüğünde halka şeklinde iz bırakır; yaprak sapı 7-10 mm; taban [020#kamamsı#], uç kısım [003#sivri veya keskin#]dir. [025#Yalancı meyve#] sapsız, yaprak ile dal arası, sıklıkla çifter, küremsi, 6-8 mm, yeşil, [022#tüysüz#]; [025#yarık#] hafifçe girintili; döllenme sonrası 8-10 mm, pembe, olgunlaştığında sarı gölgeli, sert kabuklu ve pürüzsüzdür. Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; güneydoğu Asya`da deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında, kayalık alanlarda doğal gelişim gösterir.Mersin - Mayıs 2016 © Can Yücesoy


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Urticales
            └—Moraceae
              └—Ficus

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ficus retusa L.
Ficus truncata (Miq.) Miq. [Illegitimate]

İngilizce
Indian Laurel Fig

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Assessment of Diversity in the Genus Ficus L. (Moraceae) of Katerniaghat Wildlife Sanctuary, Uttar Pradesh, India

İleri okuma kaynağı

Ficus {Latince, 19.YY}: İncir ağacı

Retusa: {Latince} girintili; Latincede `kör, keskin olmayan`anlamında retusus kelimesinin dişil ifadesidir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ficus benjamina
Benjamin

Ficus carica
İncir Ağacı

Ficus elastica
Kauçuk Ağacı

Ficus microcarpa
Küçük Meyveli İncir

Ficus pumila
İncir Sarmaşığı

Ficus rubiginosa
Küçük Yapraklı Kauçuk

Opuntia ficus-indica
Kaynana Dili
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"