DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Glaucium corniculatum

Boynuzlu Gelincik

(Mahmuzlu gelincik, Boynuzlu haşhaş, Deniz haşhaşı, Çanak kıran, Gülgülüm)

Boynuzlu Gelincik - Glaucium corniculatum [ Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

40cm kadar boylanabilen, genellikle stepler, tarlalar ve çorak arazilerde yaşayan bir veya iki yıllık otsu bir bitki türüdür. Taban yaprakları ıspatulamsı, loblu ve tüysüz gövdedekiler yumuşak ve uzun tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz ayları, çiçek rengi uçlarda turuncu yada kırmızımsı, dip kısımları siyahtır. Meyvesi 10-20 cm boyunda çubuk yada boynuz şeklinde çok tohumlu bir kapsüldür. Adını boynuza benzeyen meyvesinden alır. Bitkinin genelinde protopin, sanguinarin, glausin benzeri alkaloitler, tohumlarındaysa sabit yağ bulunur. Kurutulmuş çiçek ve yapraklı dallarının yatıştırıcı, öksürük kesici, uyku verici etkisi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yapraklarından hazırlanan ekstre böcek ilacı olarak kullanılır.Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Papaveraceae
              └—Glaucium

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erdişi çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Glaucium corniculatum (L.) J.H. Rudolph
Chelidonium corniculatum L.

İngilizce
Blackspot Hornpoppy

Diğer adlandırmalar
Bitkinin genelinde protopin, sanguinarin, glausin benzeri alkaloitler bulunmaktadır

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Glaucium corniculatum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Glaucium flavum
Gündürmelalesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.