DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Pseudotsuga menziesii

Douglas GöknarıDouglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii [ Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

85m boy, 1.80m kadar gövde çapı yapabilen, gençken piramidal, yaşlandıkça geniş ve dağınık bir tepe yapan bir açık tohumlu türdür. Göknar (abies) cinsi ile bir akrabalığı yoktur. İyi gelişmiş, geniş ve yaygın yan kökler yapar. Yapraklar, göknar yaprakları gibi yassı, üst yüzlerinde damarlar içeri gömülü, alt yüzlerinde geniş iki stoma bandı bulunur, kokuludur. Erkek çiçekler kısa saplı, küremsi silindirik formdadırlar. Dişi kozalaklar, sürgün uçlarında, terminal durumlu olarak oluşur. Bir yılda olgunlaşan kozalaklar döllenmeden önce dik, sonra sarkıktır. Kozalak pulları açılır fakat dağılmaz, pul uzun ve dar, üç loplu orta lop daha uzun kılçık gibi sivridir.Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Pinaceae
              └—Pseudotsuga

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco

İngilizce
Douglas-Fir

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.