DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Cynoglossum montanum

Köpekdili Otu

(Gözpıtırağı, Kedi Tırnağı, Pisik Tetiği, Pisik Cırnağı)

Köpekdili Otu - Cynoglossum montanum [ Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen ]
Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen

80-100cm boylanabilen, dik gövdeli, tüylü, çok yapraklı, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar , koyu yeşil renkte; tabanda rozet dizilimli, dikdörtgenimsi eliptik ve uzun saplı, gövdede mızrak şeklilli ve sapsızdır. Tamamı tüylüdür. Çiceklenme Nisan - Temmuz aylarında, çiçekler yaprak diplerinden çıkan uzun bir sap üzerinde, 6-10 adetlik salkımlar şeklinde, soluk mor renktedir.Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Cynoglossum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Cynoglossum montanum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cynoglossum creticum
Köpekdili
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"