DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   



Fumaria asepala

Ak Şahtere


Ak Şahtere - Fumaria asepala [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

10-50 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde sık dallı, yarı dik görünümlü yayılıcı ya da tırmanıcıdır. Yapraklar iki veya üç parçalı ve parçalar ince uzundur. Çiçeklenme Nisan- Ağustos ayları arası, çiçekler basit salkım şeklinde dizili, 6-12li kümeler halinde, taç yapraklar 4-5mm uzunluğunda beyaz renktedir. Çiçek demetinde çiçeklerin diplerinden çıktığı yapraklar çiçek sapı kadar uzundur. Tohum 2-2,3 mm büyüklüğünde, kırmızı-kahverengidir. 500-1700m yüksekliklerde, tarla, yamaç ve bağ diplerinde rastlanır.



Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez






    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Fumariaceae
              └—Fumaria

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Fumaria asepala hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları






Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"