DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Cionura erecta

Bodur Otu

(Dağ Sarmaşığı)

Bodur Otu - Cionura erecta [ Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

100cm kadar boylanabilen, nadiren çalı ve ağaçlara (5m kadar) tırmanabilen, kışın yaprak dökmeyen, çok yıllık, çalı veya tırmanıcı formlu bir türdür. Yapraklar 5x7cm boyutlarda, yumurtamsı, saplı, ucu sivri, üst yüzü yeşil, alt yüzü mavimsi yeşil renklidir. Çiçeklenme Haziran - Temmuz aylarında; çiçekler dikey kurullar halinde, beyaz renkte, nahoş kokuda, 8-10mm boyda; taç yapraklar 5 adet, 2x7mm boyutlarda, dikdörtgenimsi - eliptiktir. Meyve 8-9cm uzunlukta, uca doğru sivrilen kapsül şeklindedir. 0-1100m yüksekliklerde, yığılmış hareketli kayalıklar, kireçtaşı uçurumlar, kırlar ve nehir yataklarında görülür.Beypazarı / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Cionura erecta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Duranta Erecta
Ağaç Menekşesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.