DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Centaurea kurdica

Pamukdikeni

(Kürt Peygamber Çiçeği)

Pamukdikeni - Centaurea kurdica [ Karakoçan / Elazığ - temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Karakoçan / Elazığ - temmuz 2016 © Serdar Ölez

50-130 cm boylanabilen, iki yıllık, endemik, otsu bir bitkidir. Yapraklar tabanda [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], 55x120 mm; üstte geniş [007#mızrağımsı#]; yoğun [022#tüylü#]dür. Çiçeklenme Temmuz ayında; çiçekler başcık (ana eksen şişkinleşmiş , üzerinde çok sayıda sapsız çiçekcik bulunur) şeklinde; her sapta 4-10 başcık bulunur; başcıklar yumurtamsı, 50-65 mm boydadır. Meyve 6–7.3 × 1.8-2.1 mm boyutlarda; yumurtamsı veya dikdörtgenimsi; tek tohumlu; kendiliğinden açılmaz ve sert kabukludur. 900-1500 m yüksekliklerde, step, tarla ve yol kenarlarında gelişim gösterir.Karakoçan / Elazığ - temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Centaurea

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Centaurea kurdica Reichardt

İngilizce
Kurdish basketflower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Centaurea kurdica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centaurea depressa
Bodur Peygamber Çiçeği

Centaurea pichleri
Mor Hatun

Centaurea solstitialis
Çakır Dikeni

Centaurea tchihatcheffii
Yanar Döner

Centaurea urvillei
Alakötürüm

Centaurea virgata
Acı SüpürgeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"