DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Philadelphus coronarius

Filbahri

(Yalancı yasemin, Ağızlık çalısı)

Filbahri  - Philadelphus coronarius [ ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

3m kadar boylanabilen, alttan itibaren dallanan fındık renginde ince dallara sahip, yaprak döken bir çalıdır. Yapraklar 4-9cm uzunlukta, [007#yumurta biçimli#], [003#sivri uçlu#], tabanı sivri veya küt, yaprak kenarlarında seyrek ve küçük 6-11 diş bulunur. Yaprağın üst yüzü tüysüz, alt yüzü damar açılarında tüy demetleri bulunmaktadır. Genç sürgünler kahverengi tüysüz ya da az tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşir. Çiçekler erdişi, 4 taçlı, 2.5-3cm çapında [002#salkım kuruluşunda#] 5-9 çiçekli, [006#başcıklar#] sarı renklidir. 0-500m yüksekliklerde, iyi drenajlı, rutubetli, organik maddece zengin, balçıklı topraklarda en iyi gelişimini yapar.ODTÜ Kampüsü - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Hydrangeaceae
              └—Philadelphus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Philadelphus coronarius L.

İngilizce
Sweet Mock Orange

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Philadelphus coronarius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"