DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Cestrum elegans

Parfüm Çalısı

(Koloya Çalısı, Melisa)

Parfüm Çalısı - Cestrum elegans [ Çöçek /Muğla - Kasım 2015 © serdar ölez ]
Çöçek /Muğla - Kasım 2015 © serdar ölez

3m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalı türüdür. Yapraklar basit, düz kenarlı, ardışık dizilimli, yumurtamsı veya eliptik, düz veya sivri uçludur. Çiçeklenme dönemi Haziran-Kasım ayları; çiçekler tübülar, eflatun, pembe veya kırmızı renkte, geceleri çok yoğun kokuludur. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle çoğaltılmaktadır. Sıcaklık değişimlerinde yapraklarını döker. Bütün kısımları zehirlidir, tıbbi melisa ile karıştırılmamalıdır.Çöçek /Muğla - Kasım 2015 © serdar ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Cestrum

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Cestrum elegans (Brongn. ex Neumann) Schltdl.
Cestrum purpureum (Lindl.) Standl.

İngilizce
Purple Cestrum

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.