DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Viburnum tinus

KartopuKartopu - Viburnum tinus [ Emek / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş ]
Emek / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş

1.5-3 m boylanabilen, yayvan, herdem yeşil, çok yıllık bir çalı türüdür. Yapraklar basit, karşılıklı dizili, 3-10 cm boyutlarda, [007#sivri yumurta#] biçiminde, her iki uca doğru daralan, üst yüz parlak koyu yeşil, alt yüz açık yeşildir ve damarların birleşim noktalarında tüy demetleri vardır. Çiçeklenme dönemi Şubat-Aralık ayları arasında; çiçekler kokulu; küçük ; beyaz renkte; dik demetli kurullar halinde; taç yaprakların dışı pembe renklidir. Meyve yumurta biçimli ve koyu mavidir.Emek / Ankara - Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Viburnum

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Viburnum tinus L.

İngilizce
Laurustinus

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)
Ağaçlar.org

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Viburnum tinus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Viburnum lantana
Tüylü Kartopu

Viburnum opulus
Girabolu

Viburnum rhytidophyllum
Buruşuk Yapraklı Kartopu

Cotinus coggyria
Boyacı Sumağı

Cytinus hypocistis subsp. kermesinus
Yer Narı

Cytinus hypocistis subsp. orientalis
Yer Narı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.