DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Pittosporum tobira

Yıldız ÇalısıYıldız Çalısı - Pittosporum tobira [ Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

3m kadar boylanabilen, herdem yeşil, ağaççık veya çalı formlu bir türdür. Yaparklar çevrel dizili, ters eliptik şekilli , kenarları tam ve arkaya doğru kıvrık ve parlak yeşil renktedir. Çiçeklenme dönemi Nisan-Mayıs aylarında, çiçekler sürgün ucunda, tek veya şemsiyemsi salkım kuruluşunda, güzel kokulu, çanak yaprakları serbest veya alt bölümleri birleşmiş ve arkaya doğru kıvrık, taç yaprakları beyaz ve 5 tanedir. Meyve kapsül durumundadır ve içerisinde çok sayıda tohum bulunur.Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Pittosporaceae
              └—Pittosporum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Meyve
Bilimsel Ad
Pittosporum tobira (Thunb.) W.T. Aiton

İngilizce
Japanese Cheesewood

Diğer adlandırmalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.