DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Acanthus hirsutus

Kıllı Ayıpençesi

(Tüylü Ayıpençesi)

Kıllı Ayıpençesi - Acanthus hirsutus [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan

10-45cm boylanabilen, dik gövdeli, yoğun tüylü otsu bir bitkidir. Dip yapraklar 2-6cm saplı; 6-25cm uzunlukta bileşik, yaprakcıklar açılı kılıçsı, batıcı, damarlar yoğun tüylüdür. Çiçeklenme dönemi mayıs-temmuz ayları arasındadır. Brakte geniş yumurta şeklinde, sivri uçlu, dikenli parçalı, sarımsı veya yeşilimsi renkli, 7-11(-13) damarlıdır. Çanak yapraklar şeritsi-dar eliptik formda, ucu kılıçsı, bütün kenarlıdır. Taç yapraklar soluk sarı-yeşil renkte, dışı yoğun içi seyrek ince tüylerle kaplıdır. 800-1800m yüksekliklerde, kızılçam ormanları, dik kireçsiz eğimler, bozkır, nadas tarlalarında sıklıkla rastlanır.Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Acanthaceae
              └—Acanthus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Acanthus hirsutus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acanthus spinosus
Ayı Pençesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.