DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Arum italicum

Yılan Yastığı

(Domuz Lahanası, Dana Ayağı, Nivik Bitkisi)

Yılan Yastığı - Arum italicum [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2017 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2017 © Serdar Ölez

Genellikle 30-50cm boylanabilen, çok yıllık, yumrulu, otsu bitkilerdir. Yapraklar mızrak ucu şeklinde üçgen ve girintili, uzun saplı ve koyu yeşil renklidir. Çiçeklenme Nisan - Mayıs aylarındadır. Çiçek kurulu külah biçiminde bir yaprak (spata) ile sarılıdır. Dişi çiçekler külahın altında, erkek çiçekler üsttedir. Böcekler bu külahtan içeri girdiklerinde erkek çiçeklerin polenlerine bulanarak dişi çiçekleri döller. Meyveler bezelye tanesi büyüklüğünde, kırmızı-turuncu renkli, birçoğu bir arada mısır koçanını andırır şekildedir ve sonbaharda olgunlaşırlar. 0-150m`ye kadar yüksekliklerde , gölgeli ve serin yerlerde, çalılıklar arasında, kuvvetli topraklarda yetişir. Taze yapraklar ve yumru zamk, müsilaj, nişasta, saponin ve alkaloit (konisin) taşımaktadır ve hayvanlar ve insanlar için zararlıdır.Karaburun / İzmir - Temmuz 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Arales
            └—Araceae
              └—Arum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Arum italicum Mill.

İngilizce
Italian Lords And Ladies

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Arum italicum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Asarum europaeum
Yabani Zencefil

Hedysarum cappadocicum
Tatlı tırfıl
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"