DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Capparis ovata

Delikarpuzu

(Köpekgürü)

Delikarpuzu - Capparis ovata [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

Sıklıkla bilinen Capparis spinosa`dan eliptik veya ters yumurtamsı yapraklarıyla farklıdır. Yapraklar sıklıkla az çok ince, yumuşak ve kısa tüylü ve genellikle dikensi uçludur. Tam simetrik çiçeklerin alt taç yaprakları üsttekilerden daha uzundur. Türkiye`de üç varyetesi ile bilinir: var. palaestina [ 1. yaprak sapının dibinde çift olarak bulunan minik yapraklar ([005#kulakçık#]) sert, geriye doğru kıvrımlı 2. gövdeler beyaz; tüm kısımlar beyazımsı, ovaryumum sapı tabanda tüylü; yapraklar 15-30(-25)x10-20(-25)mm boyutlarda]; var. canescens [ 1. stipül sert, geriye doğru kıvrımlı 2. gövdeler yeşil veya pembemsi; çoğunlukla yapraklar ince yumuşak ve kısa tüylü, ovaryumum sapı tüysüz; yapraklar 20-35(-40)x10-22mm boyutlarda]; var. herbacea [ 1. [005#kulakçık#] düz, yatay veya hafifçe yukarı doğru kıvrımlı, sıklıkla zayıf].Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Capparaceae
              └—Capparis

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Capparis ovata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Capparis spinosa
Kapari
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.