DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Vaccinium myrtillus

Ayı üzümüAyı üzümü - Vaccinium myrtillus [ Borçka / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

30cm kadar boylanabilen , kışın yapraklarını döken , kök gövdeli , çalı formlu bir türdür . gövde her zaman açılı , seyrek ince tüylü veya çıplaktır . Yapraklar kısaca saplı; yaprak [007#yumurtamsı veya eliptik#]; 0.9-2.8x0.7-1.8cm boyutlarda;, kenarlar ince testere dişlidir. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Temmuz ayları arası; çiçekler 1-4üncü yaprak ile dal aralarında tekil; çiçek sapı ~7mm; çiçekler 5 parçalı; çanak loblar 0.5-1mm; [006#taç yapraklar#] soluk yeşilimsi-kırmızı, testi biçiminde, 4-5.5x~5mm; erkek organlar 10 tane, [006#sapçık#] 1.2-1. 6mm, [006#ercik başı#] 2-2.5mm; [006#ovaryum#] 5 bölmeli, [006#boyuncuk#] ~ 5.5mm`dir. Meyve koyu eflatun, yüzeyi dumanlıdır. 1280-2700 m yükseltiler arasında; asitli habitatlarda , orman gülü, çam veya ardıçlarla beraber gelişim gösterir.Borçka / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ericales
            └—Ericaceae
              └—Vaccinium

Taksonomi

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Vaccinium myrtillus L.
Vaccinium myrtillus L. var. oreophilum (Rydb.) Dorn
Vaccinium myrtillus L. ssp. oreophilum (Rydb.) Á. Löve & D. Löve & Kapoor
Vaccinium oreophilum Rydb.

İngilizce
Whortleberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Vaccinium myrtillus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.