DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Campanula aucheri

Yayla Çan Çiçeği

(Anzer Çıngırağı, Yayla Çanı)

Yayla Çan Çiçeği - Campanula aucheri [ Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

5-10(-15)cm boylanabilen, dik gövdeli (kalınlaşmış köksap), çayırlıklarda yetişen, ince yumuşak kısa tüylü, çok yıllık otsu bir türdür. Çiçekli saplar tek çiçekli ve seyrek yapraklıdır. Taban yapraklar rozet şeklinde dizili, sıkışık, dikdörtgenimsi, ispatulamsı, sıklıkla şeritsi-mızraksı, 10-30x2-10mm boyutlarda, hafifçe dişli (crenate) veya düz kenarlı ve küt uçlu, genellikle uç kısmı dişli; dip kısma doğru daralan; sapsız veya kısa saplıdır. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos ayları arasında, çiçekler köksapların ucunda, her birinde 1 adet ve mavi, menekşe ya da leylak rengindedir. Çanak yapraklar 5 parçalıdır, taç yapraklar 5 loplu çan, silindir, huni şeklindedir. Meyve çok sayıda tohum içeren kapsül şeklindedir. 1890-4200m yüksekliklerde, killi ve kumlu topraklarda, çayırlık, çakıllı yamaçlarda görülür.Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Kapak foğrafı

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Campanula aucheri A. DC.

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Campanula aucheri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula glomerata subsp. hispida
Yumak çanı

Genista aucheri
Bayır borcağı

Quercus aucheri
Boz Pırnal MeşesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"