DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Lilium kesselringianum

Kaf Zambağı


Kaf Zambağı - Lilium kesselringianum [ Savsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Savsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

175cm kadar boylanabilen, Kafkasya ve Türkiye`yenin Karadeniz bölgesinde görülen çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar spiral olarak dizili, dar ve uzun (90-130 x 11-13 mm), her iki ucu daralmış, sivri uçlu, kenarları ince tüylerle kaplı ve alt kısmı belirgin damarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasındadır. Çiçekler 1-7 adet, 70-175cm sap ucunda, 9-14 cm çapında çan şeklinde, 6adet 80-95x11-13mm boyutlarda parçalı, soluk beyaz renkte, dip kısımları küçük dağınık morumsu lekeli sarı renktedir. 1450 - 2400m yüksekliklerde, koruluk yamaçlar, çayırlıklar, ladin ormanlarında ve tahıl tarlalarında yetişirler.Savsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Lilium

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Lilium kesselringianum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lilium martagon
Sultan ZambağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"