DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Impatiens noli-tangere

Kına Çiçeği

(Dokunmabana Çiçeği, Ğaliş Üina)

Kına Çiçeği - Impatiens noli-tangere [ Haçapit/Pazar/Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez ]
Haçapit/Pazar/Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez

60cm kadar boylanabilen, dik gövdeli, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı dizili, dar eliptik formlu, saplı, kaba dişli ve ucu sivridir. Çiçekler çan şeklinde, sarı renkte, iç kısmı kırmızı-kahverengi noktalı ve yaprağın altından çıkan bir sapın ucundadır. Meyve elastik ve etli bir kapsül şeklindedir. Meyve kuruduğunda ya da bir şey dokunduğunda şiddetli bir patlama ile tohumlarını uzaklara fırlatır. 900-1700m yüksekliklerde, nemli ve sulak yerlerde yetişir.Haçapit/Pazar/Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Balsaminaceae
              └—Impatiens

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erdişi çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Impatiens noli-tangere L.
Impatiens occidentalis Rydb.

İngilizce
Western Touch-Me-Not

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Impatiens noli-tangere hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"