DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Viburnum lantana

Tüylü Kartopu

(Dağ elması, Germişek)

Tüylü Kartopu - Viburnum lantana [ Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan ]
Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan

Ortalama 3m boylanabilen, kışın yapraklarını döken odunsu bir türdür. Yapraklar 6-12cm uzunlukta, yumurta - uzun yumurta formlu, sivri uçlu veya küt, kenarları düzenli sık dişli, pürüzlü üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü ise sık gri yıldız tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Haziran aylarındadır. Çiçekler dik, terminal, şemsiyemsi, bileşik salkım kurullarında, çanak yapraklar altta birleşik, çan şeklinde ve küçük, 5 dişlidir. Taç yapraklar silindirik tüp-çan şeklinde birleşik, uç kısmı birbirinden ayrılmış beş lopludur. Meyve uzun yumurta gibi, 8 mm. boyunda, önce kırmızı sonra parlak siyahtır. 1000-2000m yüksekliklerde, humusca zengin, drenajı iyi, kalkerli topraklarda, kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda yetişir.Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Viburnum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Viburnum lantana L.
Viburnum lantana L. var. sphaerocarpum A. Gray ex Fernald

İngilizce
Wayfaringtree

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Viburnum lantana hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Viburnum opulus
Girabolu

Viburnum rhytidophyllum
Buruşuk Yapraklı Kartopu

Viburnum tinus
Kartopu

Lantana camara
Ağaç Minesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için büyük ölçüde www.plantillustration.org sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"