DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Sophora japonica

Japon Soforası


Japon Soforası - Sophora japonica [ Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan ]
Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan

20-25m boylanabilen, geniş taçlı, kışın yapraklarını döken odunsu bir türdür. Gövde gri renkli, yaşlandıkça derin çatlaklıdır. Bir metreyi aşkın çap yapabilir. Yapraklar 15-25cm uzunluğunda, tekil tek bileşik yapıda; yaprakcıklar kısa saplı, 4-5cm uzunluğunda 7-17 adet, mızraksı-yumurtamsı formda, alt yüzü tüylü ve grimsi yeşil, üst yüzü koyu yeşil renklidir. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleşir. Çiçekler 1-1,5cm boyunda, pembe-beyaz veya sarı-beyaz renkte, salkımlar şeklindedir. Meyve bezelye şeklinde, önceleri yeşil, olgunlaşınca kahverengi renktedir. Meyveler bir yıl boyunca ağaç üstünde kalabilirler.Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Sophora

Taksonomi

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sophora jaubertii
Çelepen

Chaenomeles japonica
Japon Ayvası

Cryptomeria japonica
Japon çamı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"