DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Vincetoxicum canescens subsp. canescens

Zilasur

(Panzehir otu,)

Zilasur - Vincetoxicum canescens subsp. canescens [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan

70cm kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde yatık veya dik, gri-keçemsi tüylü dür. Yapraklar 6(-8)x4(-6)cm boyutlarda, yumurtamsı, daralan uçlu, sapsız veya belli belirsiz saplı, özellikle gövdenin üst kısımlarında her iki yüzü gri-keçemsi tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Mayıs-temmuz aylarında; talkım 5-12 çiçekli, sıkışık; çiçekler ~8mm çapta; 5mm saplı veya neredeyse sapsız; çanak loblar yumurtamsı-mızraksı, dış kısmı hafif tüylü; taç yaprak lobları sarı renkte, üçgen biçimli-dikdörtgenimsi, iç kısmı beyaz kaba tüylüdür. 300-1900m yüksekliklerde, kireçtaşı yamaçlarda görülür.Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan


Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Vincetoxicum canescens subsp. canescens hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Vincetoxicum tmoleum
Hıyaluk

Aubrieta canescens
Obrizya
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.