DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Astragalus densifolius subsp. ayashensis

Ayaş GümüşüAyaş Gümüşü - Astragalus densifolius subsp. ayashensis [ Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez ]
Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez

Çok yıllık, odunsu, Ayaş yöresine endemik bir türdür. Yapraklar 6-14cm; yaprakçıklar 1-6mm boyutlarda, genişçe dikdörtgenimsi veya daire şeklinde, [003#uç kısımları derin çentikli#], yünsü tüylü, her yaprakta 30-40 çift; yaprak sapının dibinde çift olarak bulunan minik yapraklar ([005#kulakçık#]) 8-14mm, mızraksıdır ve ucu aniden sivrilir. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kümesi sapı 4-15cm uzunlukta; çiçek durumu yoğun, yumurta/küremsi biçimli, 10-30 çiçekli başak formunda; brakte ~8mm, şeritsi-mızraksı; çanak 8-12mm, borumsu, seyrek olarak yumuşak tüylü; dişler 3-4mm, şeritsi; taç yapraklar beyaz, açık mor veya eflatun renkte, üst dudak 12-14mm`dir. Meyve baklamsı, ~12mm boyda, yumurta biçimli, ağız kısmı ~2mm ve kıvrımlıdır. 1200-2400m yüksekliklerde, karışık ağaçlıklar, bozkırlar ve kireçtaşı yamaçlarda görülürler.Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Astragalus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Astragalus densifolius subsp. ayashensis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Astragalus angustifolius

Benzer Taxon
Astragalus anthylloides

Benzer Taxon
Astragalus beypazaricus

Benzer Taxon
Astragalus kurdicus

Benzer Taxon
Astragalus vulnerariae

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.