DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Cirsium arvense subsp. arvense

Köygöçüren


Köygöçüren - Cirsium arvense subsp. arvense [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan

30-100 cm boylanabilen, çok yıllık, derin köklü, rizomlu bir bitkidir. Gövde belirgin dikenlidir. Yaprak karakteri alttür ve varyetelere göre değişken olmakla birlikte, koyu yeşil renkli, mızraksı veya dikdörtgenimsi-mızraksı, üstte çoğunlukla tüysüz yukarıda, alt kısmı kısa, beyaz tüylü, genellikle sapsız, bazen bölmeli ve çok dikenlidir. Dip yapraklar 12-20 cm uzunluktadır. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçekler bazı bitkilerde erdişi ve dişi bazılarında erdişi ve erkek; dişi çiçekler dibi şişkin boyunlu 1-1.5 cm çapta, ve 1-2 cm boyda, güzel kokulu; erkek çiçekler kokusuz, daha küremsi in daha küçük; genellikle eflatun renkli, bazen pembe veya beyaz renklidir. Meyveler sert kabuklu, 2-3 mm uzunlukta ve 1 mm çaptadır.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Cirsium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Cirsium adı `şişmiş damarlara karşı ilaç olarak kullanılan`, aynı zamanda `şişmiş damar` anlamına gelen Yunanca kirsos kelimesinden türemiştir.

Arvense {Latince}: tarla, tarladan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cirsium arvense subsp. arvense hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Melampyrum arvense var. arvense
Bıldırcınbuğdayı

Thlaspi arvense
Ekin DağarcığıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"