DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Crepis willdenowii

Boz kıskıs


Boz kıskıs - Crepis willdenowii [ Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez

5-16 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekli dallar 1-6 adet, dik , belli belirsiz yarıklı veya düz ve yuvarlak, içi boş, keçemsi tüylü, özellikle üst kısımlarda sert tüylü, narindir ve dallanmaz. Taban yapraklar [007#eliptik#]-[007#ters yumurtamsı#], 2-7x1-2 boyutlarda; derin loblu veya tüysü bölmeli; dişli veya tam kenarlı; [003#keskin uçlu#] veya [003#dikensi uçlu#]; dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey duruma gelerek yaprak sapını oluşturur; [022#kaba tüylü#], bazen [022#kıllı#] veya [022#salgılı tüylü#] ve [022#havlı#]dır. Gövde yaprakları az veya yoktur; gelişmemiştir. Çiçek durumu [002#tepecik#]; 25-60 çiçekli; [001#involukrum#] çan şeklinde, 12-14 mm uzun, keçemsi tüylü; involukral [026#brakte#]ler dikdörtgenimsi-yumurtamsı, ucu aniden sivrilen, keçemsi tüylü, salgı bezli ve sert tüylü, bazen uç kısmı az derecede kirpikli; [001#birleşik taç yaprak#], 14-18 mm, sarı, tube 4-6 mm, seyrek ince yumuşak kısa tüylüdür. Meyve sert kabuklu, düz veya hafifçe kıvrımlı, 5.5-7x1-1.2 mm, uç kısmı kısa sivri dikenli, siyah veya koyu kahverengi, [001#pappus#] beyaz, grimsi veya sarımsıdır.Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Crepis

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Cichorieae Portal

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Crepis willdenowii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hippocrepis emerus
GevrecikManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"