DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Briza humilis

KadındiliKadındili - Briza humilis [ Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez

8-40 cm boylanabilen, vejetatif üreyimsiz, buğdaygiller ailesinden tek yıllık otsu bir bitkidir. Sap yaprakları 2 mm genişlikte, seyrek, tüysüz. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], 2-10 cm uzunlukta, 2-3 kez dallanmış; çiçek sapı 1-6mm, ~dik, [011#başak #]tan kısa veya hafif uzunca; [011#başak#] çok sayıda, yukarı doğru yükselen, yumurtamsı formda, 4-5x3-4 mm boyutlarda, daralan uçlu; [011#tane zarfı (kavuz)#] yuvarlağımsı fakat derin içbükey, 2.5-3 mm uzunlukta, arka kısmı az derecede tüylü, küt; [011#başakçık#] 5-7 adet; [011#başakçık bürgüsü (lemma)#] [011#tane zarfı (kavuz)#] ile aynı formda; [011#başakçık bürgüsü (palea)#] genişçe, eliptik, [011#başakçık bürgüsü (lemma)#] kadar uzun ve küt uçludur. 350-1800 m arası yüksekliklerde, çam ve meşe ormanlarında, taşlık yamaçlar, nadas tarlalarıda, kireçtaşı tortulu şistli topraklarda gelişim gösterir.Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Briza

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Briza spicata Sm.
Briza humilis M. Bieb.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Briza humilis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.