DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Euphorbia macroclada

Neblul

(Sütleğen)

Neblul - Euphorbia macroclada [ Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez

70 cm boylanabilen, bir köksaptan yükselen çok sayıda basit gövdeli oluşan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sap yaprakları [007#eliptik-mızraksı#] veya [007#ters mızraksı#], 3-8.5 x 0.5-1.8 cm boyutlarda, daralan uçlu veya sivrimsi, tam kenarlı, sıklıkla belirgin şekilde el ayası gibi damarlı; birincil demet yaprakları [007#eliptik#]-genişçe [007#yumurtamsı#]; ikincil demet yaprakları eşkenar dörtgen, genişçe [007#yumurtamsı#] veya [007#böbreksi#], [003#küt, dikensi, yuvarlatılmış, tepesi kesik veya sığ kalpsi uçlu#], sarımsı renklidir. Çiçeklenme Mayıs-Eylül aylarında; [023#beze#] genellikle 2 boynuzlu, boynuzlar sıklıkla loblu veya çok parçalı; [023#siyantofil#] loblar iki bölmeli, yoğun ince yumuşak kısa tüylüdür. Meyve yumurta biçimli, 4-5 mm çapta, üç loblu, [022#tozlu#], [022#siğilli#] ve yumuşak tüylü; tohumlar yumurta biçimli, 3 mm, pürüzsüz, soluk gri; tohum göbeği koniktir. 250-2500 m yüksekliklerde; çam ve meşe ormanlarında, bozkırlar, taşlık yamaçlar, kurumuş su kenarları, üzüm bağları, döküntü topraklar ve yol kenarlarında gelişim gösterir.Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Euphorbia macroclada Boiss.
Euphorbia damascena Boiss.
Euphorbia schizoceras Boiss.
Euphorbia syspirensis K.Koch
Euphorbia tinctoria Boiss. & A.Huet
Tithymalus macrocladus (Boiss.)...

İngilizce
Spurge

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmış; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiş;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Macroclada Eski Yunancada `geniş, büyük` anlamına gelen makros kelimesi ile `gövde, dal` anlamına gelen klados kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Euphorbia macroclada hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik Boynuzu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.