DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Anemone blanda

Dağlalesi

(Kırlalesi)

Dağlalesi - Anemone blanda [ Cehennem Vadisi / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Cehennem Vadisi / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

7-25cm boylanabilen otsu bir bitkidir. Yapraklar üç eşit parça derin loblu; loblar keskin çentikli veya tırtırlı-dişli, üstte basık-yumuşak tüylü, altta tüysüzdür. Çiçeklenme genellikle Mart-Nisan aylarında; İnvolucral yaprakları (brakteler) saplı; çiçekler tekil; taç yapraklar genellikle 12-15 mm, hemen hemen dikdörtgenimsi, lavanta rengi-mavimsi renktedir. Meyve sert kabuklu ve ince yumuşak kısa tüylüdür. Anemone türleri arasında en erken çiçek açanıdır. Bol güneşli iyi drene edilmiş topraklarda yetişmeyi sever. 150-2600 m yükseltiler arasında; taşlık yamaçlar ve çalılıklarda gelişim gösterir.Cehennem Vadisi / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Ranunculaceae
              └—Anemone

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Anemone blanda Schott & Kotschy

İngilizce
Greek Thimbleweed

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Anemone blanda hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.