DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Bituminaria bituminosa

Katran yoncası

(Tırfıl, Asfaltotu)

Katran yoncası - Bituminaria bituminosa [ Cehennem Vadisi / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Cehennem Vadisi / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez

20-140 cm boylanabilen, yayılıcı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar 3 parçalı bileşik; 3-5x1.5-2.5 cm boyutlarda, şeritsi-mızraksı ile genişçe yumurtamsı arasında değişken formda; [005#stipül#] şeritsi-mızraksı; [022#havlı#]dır ve yapraklar ovuşturulduğunda katran kokar. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu 7-30 - çiçekli [002#şemsiyemsi#]; brakte 2-3 adet, dişli, dişler uzun [022#strigoz#], nadiren mızraksı, beyazımsı kaba tüylü; taç 15-20 mm, mavi veya menekşe renklidir. Meyve üstte kaba tüylü, 6-10x5 mm (6-10 mm kılıçımsı ağız kısmı hariç) boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 900m yükseklikler arasında; açık toprak ve ağaçlıklar arasında gelişim gösterirler.Cehennem Vadisi / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Bituminaria

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Bituminaria bituminosa (L.) Stirt.
Aspalthium bituminosum (L.) Kuntze
Psoralea bituminosa L.

İngilizce
Arabian Pea

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Bu kaynaklar Bituminaria bituminosa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.