DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Nerium oleander

Zakkum


Zakkum - Nerium oleander [ Karaburun - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaburun - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

4m`ye kadar boylanabilen, herdem yeşil, gür, yuvarlak formu çok dallı çalı veya küçük ağaçlardır. Yapraklar, herdem yeşil, mızrak biçimli, bütün halde, oldukça sert her bir kabuk halkasında 2-3’lü gruplar halinde bulunan, orta yeşil tondadır. Çiçekler çeşidine göre yalın ya da katmerli, kokulu veya değildir. Çiçekler tüm yaz boyunca açarlar. Normalde zayıf topraklarda bile gelişir. Fakat bahçelerde verimli bir toprak kullanılması bitkinin daha bol çiçek ve iyi gelişmesini sağlar. Saksıda yetiştirilse, uzun köklere yer açmak açısından geniş değil derin saksılar kullanılmalıdır. Saksı kışın kuru tutulmalı fakat ilkbahardan sonra bol su verilmesi gerekir. Koyu renkli yapraklarıyla hoş bir kontrast yaratan büyük çiçek kütleriyle, yeterli alan olan büyük parklarda ve bahçelerde çiçekli çok güzel makilikler oluştururlar. Hem tuza hem de kirliliğe karşı dirençlidir.Karaburun - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Nerium

Taksonomi

Kapak foğrafı

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Nerium oleander L.

İngilizce
Oleander

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Nerium oleander hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"