DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Prunella orientalis

Acı fesleğenAcı fesleğen - Prunella orientalis [ Çamlıyayla / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Çamlıyayla / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez

6-40 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik veya eğimle yukarı doğru yükselir. Yapraklar saplı, dar-[007#eliptik#] veya [007#mızraksı#] formda; kenarları bütün veya zayıfça çentikli; yüzey [022#kıllı#] tüylüdür. çiçeklenme Mayız-Temmuz ayları arasında; çiçek durumu top başlı veya başağımsı; brakte kırmızımsı veya siyahımsı-eflatun renkte, kenar kirpikli; [004#çanak#] 2 loblu, alt dudak sıklıkla derin bölünmüş, dişler geniş ve uzunca, üst dudak tepesi kesik gibi ve 3 [003#dikensi uçlu#] dişli [004#taç#] leylak rengi veya menekşe rengi, 9-15 mm. Meyve sert kabuklu, 1.8 x 1.1 mm (ibik hariç) boyutlarda dır. Deniz seviyesi ile 1400 m yükseklikler arasında; su kenarları, çam ormanları ve nemli çayırlıklar alanlarda doğal gelişim gösterir.Çamlıyayla / Mersin - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Prunella

Taksonomi

Kapak foğrafı

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Prunella orientalis Bornm.

İngilizce
Oriental self-heal

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Prunella orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Cytinus hypocistis subsp. orientalis
Yer Narı

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Platanus orientalis
Doğu Çınarı

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu Mazısı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.