DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Plumeria alba

Hint Mabet AğacıHint Mabet Ağacı - Plumeria alba [ Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez

3-7 m boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde çarpık, uç kısımlar yapraksı; kabuk [022#pürüzlü#]; dallar yayvan gelişimli ve koparıldığında latex süt çıkartır. Yapraklar sarmal dizili, basit, 1.5-5 x 30 cm boyutlarda, [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#] veya [007#ters mızraksı#] formda, dip ve uç kısım daralan uçlu; tam kenarlı; tek ana damarlı, ana damardan yaprak kenarına uzanan paralel yan damarlı; [022#tüysüz#]; [005#kulakçık#]sız; uzun saplı; koyu yeşil renkte, üst yüzey parlak ve derimsi sert dokudadır. Çiçeklenme yıl boyu; çiçek durumu 2-3 kademeli [002#talkım (compound cymes)#]; talkımlar 2- 4 - çiçekli, terminal; çiçekler hoş kokulu, geniş ve gösterişli, sapcıklı; çanak yapraklar bitişik, 5 loblu, loblar küt uçlu; [006#taç yapraklar#] bitişik, 5 adet, dipleri tüp şeklinde uca gittikçe açılan, [007#ters yumurtamsı#], pervane gibi bükülü, boyun tüysüz ([022#çıplak#]), beyaz renkte merkeze gittikçe sarı; [006#ercik#] 5 adet, tüp şeklindeki taç yapının dibinde, [006#ercik başı#] iki parçalıdır. Meyve folikül, şeritsi-dikdörtgenimsi; tohumlar dikdörtgenimsi, dışbükey ve kanatlıdır. Türkiye`de doğal yayılımı yoktur.Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Plumeria

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Bitki çizimi
Bilimsel Ad
Plumeria alba L.

İngilizce
Nosegaytree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Bu kaynaklar Plumeria alba hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Acacia dealbata

Benzer Taxon
Bryonia alba

Benzer Taxon
Centranthus longiflorus subsp. longiflorus var Alba

Benzer Taxon
Clematis vitalba

Benzer Taxon
Cornus alba

Benzer Taxon
Morus alba

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.