DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Euphorbia marginata

Beyaz Kenarlı Sütleğen

(Dağdaki Kar Çiçeği)

Beyaz Kenarlı Sütleğen - Euphorbia marginata [ Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez

30–150 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu, bir türdür. Gövde dik, [022#cılız tüylü#] veya [022#tüysüz#]; kazık köklüdür. Yapraklar ardışık dizili, [007#yumurtamsı#]-[007#eliptik#], 32–82 × 18–52 mm, taban yuvarlatılmış veya kamamsı, kenarlar tam, uç yapraklarda sıklıkla beyaz, [003#daralan uçlu#], nadiren [003#dikensi uçlu#], yüzeyler [022#tüysüz#]; damarlar orta damar dışında belirsiz; [005#stipül#] 0.1–0.3 mm; yaprak sapı 0.2–3 mm, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#]dür. Çiçeklenme yaz-sonbahar aylarında; [023#siyatiyum#]lar terminal; [023#siyatofil#] [007#eliptik#]; çiçek kümesi sapı 1.8–2.7 mm, yoğun [022#cılız tüylü#]; [023#involukrum#] çan şeklinde, 2.2–3.5 × 1.3–2.3 mm; salgı bezi 4–5 adet; [023#erkek çiçekler#] 30–70 adet; [023#dişi çiçekte#]te [023#ovaryum#] [022#cılız tüylü#]; [023#boyuncuk#] 1–2.5 mm, 2 parçalıdır. Meyve [023#regma#]; tohumlar portakal rengi gri arası, yumurta biçimlidir. Kuzey Amerikanın orta kesimlerinde, deniz seviyesi ile 1700 m arası yüksekliklerde; çayırlıklarda doğal gelişim gösterir.Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Euphorbia marginata Pursh
Agaloma marginata (Pursh) Á. Löve &...
Dichrophyllum marginatum (Pursh) Klot...
Euphorbia bonplandii Sweet
Euphorbia torrida DC.
Lepadena marginata (Pursh) Nieuwl.

İngilizce
Snow On The Mountain

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Bu kaynaklar Euphorbia marginata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Euphorbia apios

Benzer Taxon
Euphorbia dendroides

Benzer Taxon
Euphorbia helioscopia

Benzer Taxon
Euphorbia macroclada

Benzer Taxon
Euphorbia pulcherrima

Benzer Taxon
Euphorbia tirucalli

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.