DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Clerodendrum bungei

Pembe Çiçekli Kısmetağacı

(Rus ortancası)

Pembe Çiçekli Kısmetağacı - Clerodendrum bungei [ Paşalar / Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Paşalar / Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

2 m boylanabilen, sıklıkla ağaç, çalı formunda, nadiren tırmanıcı bir türdür. Gövdeler hemen hemen silindirik, belirgin [009#kovucuk#]ludur. Yapraklar karsılıklı dizilisli, basit, düz kenarlı; sap 4-17 cm, gençken sarımsı-kahverengi veya morumsu seftali tüylü, olgunlukta tüysüz; aya ovat 8-20 x 5-15 cm, kağıtsı, altta seyrek [022#salgılı tüylü#] veya [022#tüysüz#], üstte seyrek [022#tüylü#]; taban [020#kamamsı#], [020#kesik#] veya [020#yüreksi#]; uç [003#keskin#] veya [003#sivri#]; damarlar 4-6 çifttir. Çiçeklenme ve meyvelenme Mayıs – Kasım ayları arasında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#]; [006#çanak#] çan seklinde, tüp 2-6 mm, seyrek [022#salgılı tüylü#] ve [022#tüylü#]; [006#taç#] pembemsi-kırmızı veya mor, tüp 2-3 cm; loblar yumurtamsı, 5-8 mm; [006#ercikler#] ve [006#tepecik#] [006#taçtan#] dısarı tasar. Meyve eriksi, mavimsi-siyah, küremsi, 6-12 mm çapındadır. 1100-2500 m yükseklikler arasında; karısık orman altı ve orman yolu kenarlarında doğal gelişim gösterir. Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesinde türün bahçelerden yayılarak deniz seviyesi ile 500 m yükseklikler arasında doğallastığı gözlenmektedir.Paşalar / Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Verbenaceae
              └—Clerodendrum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Bitki çizimi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Clerodendrum bungei Steud.
Clerodendrum foetidum Bunge

İngilizce
Rose Glorybower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Türkiye Clerodendrumları (Verbenaceae) hakkında
(Serdar Aslan - Bilal Şahin - Mecit Vural)

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Clerodendrum bungei hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Clerodendrum trichotemum
Kısmet Ağacı
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.