DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Phytolacca americana

ŞekerciboyasıŞekerciboyası - Phytolacca americana [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dallanmış, [022#tüysüz#], genellikle kırmızımsı-pembe renktedir. Yapraklar [007#yumurtamsı - mızraksı#], saplı, yeşil renkte , belirgin tüysü damarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylaraı arasında; çiçek durumu salkım, <10 cm, dik; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] 2-3 mm, krem rengi veya yeşilimsi, meyvelenme sırasında pembe veya kırmızımsı, [006#ercik#] 10 adet; [006#dişi organ#] 10 adettir. Meyve basık-küresel, başlangıçta yeşil, olgunlukta eflatunumsu-siyah renktedir. Deniz seviyesi ile 500 m yükseklikler arasında; yamaçlar , tarlalar ve çalılıklarda doğal gelişim gösterir.Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Phytolaccaceae
              └—Phytolacca

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Meyve

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Phytolacca americana L.

İngilizce
American Pokeweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)
Phytolacca Fotoğrafları
© 2014 Jan Thomas Johansson

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Phytolacca americana hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Agave americana
Agave
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.