DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Cardamine hirsuta

Kıllı KodimKıllı Kodim - Cardamine hirsuta [ Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen ]
Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen

25 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik ve sıklıkla yapraksız, alt kısmı sert [022#tüylü#]dür. Yapraklar en altta, belirgin rozet (çevrel) dizilimli, tek tüysü birleşik; sap [022#kıllı#]; yaprakçıklar 1-5 çift ve terminal 1 adet, 0.6-3 cm genişlikte, [007#böbreksi#], kenarlar tam, dalgalı, dişli veya 3-5 loblu; terminal yaprakçık diğerlerinden daha büyük; varsa gövde yaprakları dip yapraklarından daha küçüktür. Çiçeklenme genellikle Şubat-Temmuz aylarında; [006#çanak yapraklar#] 1.5-2.5 mm; [006#taç yapraklar#] 4 adet, 2.5-4.5 x 0.5-1.1 mm, ıspatulamsı, beyaz; [006#ercik#] 4, nadiren 6 adettir. Meyve baklamsı, silindirik, 15-25 x 1-1.4 boyutlarda ve yukarı doğru kıvrımlı; tohumlar 14-40 adet, 0.9-1.3 mm, [007#dikdörtgenimsi#]dir. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler, yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlarda gelişim gösterebilirler; evrensel olarak ekinlere yabansı/zararlı ot kabul edilir.Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Cardamine

Taksonomi

Kapak foğrafı

Gövde

Yaprak

Meyve

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Cardamine hirsuta L.
Arabis heterophylla G.Forst. ex DC.
Cardamine humilis Kit.
Cardamine tenella E.D.Clarke
Crucifera cardamine E.H.L.Krause
Ghinia sylvatica Bubani

İngilizce
Hairy Bittercress

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Cardamine cins adı Yunanca kardamon kelimesinden türetilmiştir; kardamon aslında kakuledir ve zencefil ailesindeki alakasız bir başka bitkiden elde edilir.

Hirsuta Latincede `kıllı, tüylü` anlamına gelen hirsitus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cardamine hirsuta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.