DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   




Oxalis corniculata

Sarı Ekşiyonca

(Boynuzlu Ekşi Tırfıl)

Sarı Ekşiyonca - Oxalis corniculata [ Çankaya / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

20 cm kadar boylanabilen, yayılarak gelişen, otsu bir türdür. Gövde sürünücüdür ve yaprak koltuklarından toprakla temas sonucu köklenir. Yapraklar 3-yaprakçıklı birleşik; yaprakçıklar 0.5-1.5 x 0.6-2 cm, genişçe [003#ters yüreksi uçlu#], taban [020#kamamsı#], uç kısım çentikli; sap 1.5-3 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu tekil veya yaprak ile dal arası [002#şemsiye#]; çiçek kümesi sapı 4-10 cm uzunlukta; çiçek sapı 0.5-1 cm uzunlukta; brakte 2.3-4 mm, [007#şeritsi-mızraksı#]; [006#çanak yapraklar#] 5.2-3 mm, [007#yumurtamsı-mızraksı#]; [006#taç yapraklar#] 5.5-6 x 3-4 mm, [007#yumurtamsı-mızraksı#]; [006#ercik#] 10 adet, iki sıralı; [006#ovaryum#] 5 bölmeli; [006#boyuncuk#] 5 ve belirgindir. Meyvelenme Eylül-Ekim ayları arasında; tohum kesesi/meyve (kapsül) 0.8-1.5 x 0.3-0.5 cm, şeritsi, seyrek tüylü; tohumlar çok sayıda, küçük ve kahverengidir. Deniz seviyesi ile 500 m yükseklikler arasında; orman altları, meralar ve nemli alanlarda gelişim gösterirler.



Çankaya / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez






    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Oxalidaceae
              └—Oxalis

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erdişi çiçek

Meyve

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Oxalis corniculata L.
Oxalis corniculata L. var. corniculata
Acetosella corniculata (L.) Kuntze

İngilizce
Creeping Woodsorrel

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Oxalis Latincede `ekşi` anlamına gelen oxus kelimesinden türetilmiştir; cins adı 17.yy başlarında, yapraklarındaki keskin tada atfen verilmiştir.

Corniculata Latincede `boynuzlu` anlamına gelen corniculatus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Oxalis corniculata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Oxalis articulata
Pembe ekşiyonca

Oxalis pes-caprae
Koca ekşiyonca

Oxalis sp.
Ekşiyonca




Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.