DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Stellaria media

Kuşotu


Kuşotu  - Stellaria media [ Kavaklıdere / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez ]
Kavaklıdere / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez

30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde yayılı veya zayıfça dik, tek sıra veya çepeçevre tüylü; tabandan seyrek dallıdır. Yapraklar [007#kalpsi#] veya yumurtamsı, 0.8-2.5 × 1-1.5 cm; dip kısmı [020#kamamsı veya yüreksi#]; uç kısım [003#sivri veya keskin uçlu#]; alt yapraklar altta saplı; üst yapraklar kısa saplı veya sapsız, sıklıkla alt yapraklardan daha genişçedir. Çiçek kurulu genellikle sık dallı, bazen [002#şemsiyemsi#] görünümde; çiçek sapı 7-14 mm; [006#çanak yapraklar#] 3-7 mm, [003#keskin uçlu#], [022#tüysüz#] veya dış kısmı [022#salgılı tüylü#], kalıcı; [006#taç yapraklar#] genellikle 5, [006#çanak yapraklar#]dan daha kısa, hemen hemen tabana kadar [003#yarık uçlu#], loblar ~[007#şeritsi#]; [006#ercik#] 3-10; [006#boyuncuk#] 3 adettir. Meyve kapsül, yumurta biçimli, [006#çanak yapraklar#] hafifçe uzunca, 6 [034#karpel#]li; tohumlar çok sayıda, kırmızı-kahverengi, yumurta biçimli veya yassı küremsi, 1-1.2 mm çapta, yüzeyi [022#siğilli#] veya kıvrımlı ağsıdır.Kavaklıdere / Ankara - Mart 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Stellaria

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Üst yaprak

Erdişi çiçek

Meyve

Tohum

Diğer detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Stellaria media (L.) Vill.

İngilizce
Common Chickweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Stellaria cins adı Latincede `yıldız` anlamına gelen stellar kelimesinden türetilmiştir; 5 ışınsal taç yapraklı çiçeklerine işaret eder.

Media {Latince}: orta kılıf, ara katman.


Etimoloji

Bu kaynaklar Stellaria media hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"