DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Callistemon leavis

Fırça Çalısı

(Fırça ağacı, At Kuyruğu, Şişe Fırçası Ağacı)

Fırça Çalısı - Callistemon leavis [ Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Avustralya kökenli bu bitki dik gövdesi ve informal tacı ile 5-8 metreye kadar uzayabilir. Dalları daha çok sarkıcı formda olan ve bu görüntüsüyle söğüte benzeyen bir forma sahip olan bitki 4-5 metreye kadar yayılır. Hızlı bir büyüme yapısına sahip olan bitki kırmızı renkte, 15 cm civarında şişe fırçasını andıran görüntüde çiçekler açar. Bahar ayları boyunca süren çiçeklenme dönemi iklimin ılıman olduğu yerlerde ikinci kez meydana gelebilir. Yaprakları koyu yeşil renkte, hafif tüylü, kenarı pürüzsüz ve 4-5 cm uzunluğundadır. Dalların ucundaki genç yapraklar bordo yeşil renkte olurlar. Herdem yeşil olan Fırça Çalısı genç bir bitki iken ağaç formunu alabilmesi için herekleme yapılarak destekleme yapılmalıdır. Ayrıca düzenli budamalar yapılarak ağaç güçlendirilir. Bitki yeterli gelişmesini sağladıktan sonra kendi kendine dik duran bir gövde oluşturur ki bu dönemden sonra destekler kaldırılabilir.Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Myrtaceae
              └—Callistemon

Taksonomi

Kapak foğrafı

Erdişi çiçek
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

Harici bağlantıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"