DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Washingtonia robusta

PalmiyePalmiye - Washingtonia robusta [ Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Anavatanı Güneybatı Amerika ve Kuzey Meksika'dır. Çok gösterişli parlak koyu yeşil yapraklara sahiptir. Çok hızlı büyüme kaydettiğinden Güney Amerika ve Avustralya'da en çok kullanılan palmiyedir. Egzotik görünümü ve gösterişli yapısı ile ülkemizde Akdeniz Ege ve Marmara'da (Silivri'ye kadar) kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Gövde çapı 60- 100 cm, boyu 30- 35 m'ye kadar ulaşabilir. Kıyı bahçeleri, sahil şeritleri ve bulvarlarda estetik unsur olarak kullanılır.Datça Karaincir Koyu - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Arecales
            └—Arecaceae
              └—Washingtonia

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Washingtonia robusta H. Wendl.
Washingtonia gracilis Parish
Washingtonia sonorae S. Watson

İngilizce
Washington Fan Palm

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Washingtonia robusta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Grevillea robusta
İpeksi Meşe
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.