DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Acacia retinodes

İzmir Mimozası

(İzmir Akasyası)

İzmir Mimozası - Acacia retinodes [ Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Bir akasya türü olan mimoza ağacı hem görüntüsü hem de kokusuyla sevilen bir bitkidir. Yaprağını dökmeyen bir ağaççıktır. Şerit şeklinde yaprakları vardır. Yaz boyunca küresel sarı renkli çiçek açar Kıbrıs akasyasına göre hem genel görünüşü hem de yaprakları küçüktür. Güneşi ve sıcağı sever. Akdeniz ve Ege bölgesinde park ve bahçe tanziminde kullanılır. Baklamsı meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Toplanan tohumlardan erken ilkbaharda ekim metoduyla üretme yapılır. Esas vatanı Avustralya`dır. Soluk sarı çiçek başçığı 4-6 mm çapında 5-10 adet gevşek salkım halindedir.Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Acacia

Taksonomi
Bilimsel Ad
Acacia retinodes Schltdl.

İngilizce
Water Wattle

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acacia cyanophylla
Kıbrıs Akasyası

Acacia dealbata
Gümüşi Akasya

Robinia pseudoacacia
Akasya
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.