DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Phlox Paniculata

Alev Çiçeği

(Floks Çiçeği)

Alev Çiçeği - Phlox Paniculata [ Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez ]
Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez

Çok yıllık bir bitki olan Phlox, yeşil yapraklı gövdesinden uzattığı sürgünlerin tepesinde, yaz aylarında, büyük ve yoğun çiçek topları açar. Bu kuvvetli sürgünler, kesime gelir ve vazo çiçeği olarakt da kullanılır. Çiçeklenme yaz boyunca sürer. Ocak ayında ekildiğinde Ağustos ayı ortasında çiçeklenir. Takip eden yıllarda, havaların ısınması ile çiçeklenme başlayacaktır. Tohumdan yetiştirmesi çok kolay olan Phlox, nemli duvar diplerinin ve bahçe yol sırasının, özellikle akşamları yaydığı parfüm kokusuyla vazgeçilmez bir bitkisidir. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli alanları tercih eder.Ülküşün Bahçesi - Eylül 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Polemoniaceae
              └—Phlox

Taksonomi
Bilimsel Ad
Phlox paniculata L.

İngilizce
Fall Phlox

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Phlox Paniculata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Phlox Subulata

Benzer Taxon
Consolida regalis subsp. paniculata var. paniculata

Benzer Taxon
Koelreuteria paniculata

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.