DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Quercus aucheri

Boz Pırnal MeşesiBoz Pırnal Meşesi - Quercus aucheri [  -  © Ahmet Demirtaş ]
- © Ahmet Demirtaş

Herdem yeşil çalı veya 10 m`ye kadar boylanabilen sarkık dallı ufak bir ağaçtır. Doğu Akdeniz için endemiktir. Yapraklar sürgün üzerine hemen hemen eşit aralıklarla dizilmişlerdir. 0.9-4 cm boyunda, 0.9-2.5 cm eninde olan yapraklar çoğunlukla geniş eliptik veya yumurta şeklindedir. Ayanın alt tarafı tam kenarlı, üst kısmı hafif dişli olup dip kısmı yuvarlak ya da yürek biçimindedir. Yaprağın üst yüzü çıplak veya hafif yıldız tüylüdür, alt yüzü ise grimsi-beyaz renkli yıldız tüyler ve ince mum tabakası ile örtülmüştür. Yaprak sapı kısa ya da 6 mm boyundadır.- © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Fagaceae
              └—Quercus

Taksonomi
TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Quercus aucheri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Quercus castaneifolia

Benzer Taxon
Quercus cerris

Benzer Taxon
Quercus coccifera

Benzer Taxon
Quercus frainetto

Benzer Taxon
Quercus glauca

Benzer Taxon
Quercus ilex

Benzer Taxon
Quercus infectoria

Benzer Taxon
Quercus libani

Benzer Taxon
Quercus macranthera

Benzer Taxon
Quercus nigra

Benzer Taxon
Quercus palustris

Benzer Taxon
Quercus pubescens

Benzer Taxon
Quercus robur

Benzer Taxon
Quercus suber

Benzer Taxon
Quercus trojana

Benzer Taxon
Quercus vulcanica

Benzer Taxon
Campanula aucheri

Benzer Taxon
Genista aucheri

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.