DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

Yellowstone National Park / Wyoming, Idaho [Cem Demircioğlu]

Yellowstone National Park / Wyoming, Idaho [Cem Demircioğlu]

 Yellowstone National Park
1800 mil, dört gün, ve bir resim
Wyoming, Idaho, ABD
Herşey, `Home` belgeselindeki on saniyelik görsel şölenle başladı. Yağlı boya tabloyu andıran yapısıyla, buğlu turkuvaz mavisi elipsin çevresinde ki parlak yeşil, sari, turuncu halkalar göz kamaştırıcıydı. Bilgisayar destekli animasyon mu, yoksa gerçek mi anlayamadığım bu sahnenin.

Şans iste, adini bile bilmediğim bu obje, National Geographic`in Ağustos sayısına kapak olup, karşıma çıkınca, onu görmek farz oldu.

Ekteki ilk fotoğraf National Geographic`ten, ikincisi bana ait. Baş rolleri oynayan renkli gölün adi ise, `Grand Prismatic Spring.` Yellowstone milli parkının en surreal termal aktivitesi.

Dakikada 2300 litre, fokur fokur kaynayan, sülfürlü su çıkıyor o turkuvaz mavisi elipsten. Çevresi çok keskin çürük yumurta kokulu. Öyle ki dolaşırken nefes almakta zorlandım zaman zaman.

Renkli görsel şölenin minik aktörlerini ise ancak mikroskop altında görmek mümkün. Kendileri, Darwin Amca’nın tek hücreli canlıları. Sıcak suları mesken tutmuşlar, şov yapıyorlar binlerce yıldır gelene gecene.
:)

Komplo teorilerine meraklı arkadaşlarım için yazıyım. O renkler gerçek. :) Gittim, gördüm, her hangi bir Amerikan katakullisi mevzu bahis değil. :) Veya varsa bile ben farkında değilim. :)

Gelelim milli parkımıza. Yellowstone, doğanın bizonlar ve geyikler tarafından isletilen ilk ve tek kimya laboratuarı. Öyle ki, dünya üzerindeki tüm termal aktivitenin toplamı, Yellowstone`la boy
ölçüşemiyor. Sürekli, birseller ya patlıyor, ya çatlıyor, ya da fışkırıyor memlekette.

Turist merkezinde izlediğim filme göre 600 bin yıl önce patladığında, çapı 40 millik bir yanardağ oluşturmuş ve Amerika’nın hemen hemen tamamını külle kaplamış. İyi ki dedim, o yıllarda Amerika`da yasamamışım, kömür olurdum. :) Saka bir yana, Yellowstone hala aktif volkan statüsünde, bir ara patlayacak, ama ben ordayken patlamadı. :)

Tüm bu ateşli aktivitelerin ortasında da bizonlar ve geyikler var ortalıkta dolasan. Zırt vırt yolları kapatıp, eylem yapıyorlar, efelik taslıyorlar. Ah bir cifte olucaktı, o zaman gösterirdim, arabamın dibinden yan bakarak geçmeyi.

Yellowstone hakkında yazabileceğim daha çok öğe var. Örneğin Pamukkale’nin üç dört katı büyüklüğündeki travarten dokusu, Old Faithfull denen ve kurmuş gibi her 90 dakikada bir patlayan gayzeri, insanin nefesini kesen şelaleleri ve kanyonları gibi.

Öte yandan `Grand Prismatic Spring` hala kalbimde bir numara. Sırf onu görmek için bile dört günde yaklaşık 1800 mil yol yapmaya değerdi, diğerleri bonus oldu. Eğer yolunuz Orta Amerika`ya düşerse, kaçırmayın derim.Kalın sağlıcakla.

Cem Demircioğlu
Önümüzdeki gezi ve gözlem planımda, Karayipler\'de 29 küçük adacıktan oluşan, Bahamalar var. Ne yenir, ne içilir, neler yapılır? Tavsiyelerinizi bekliyorum. :)


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.