DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

In De Waag / Amsterdam [Serdar Ölez]

In De Waag / Amsterdam [Serdar Ölez]

In De Waag / Amsterdam [Serdar Ölez]

In De Waag / Amsterdam [Serdar Ölez]

 In De Waag

Amsterdam, Hollanda
Amsterdam ziyaretçilerinin çoğunluğunu asırlık tren garının kapılarında karşılar. Gardan çıkar çıkmaz müzeler, kiliseler, tarihi binalar ve kanallar kucaklar sizi. Hiç uyumayan bu şehirde günün her saati turist-yoğun bir kalabalık, 17inci yüzyıldan kalma tarihi binaların aralarında uzanan sokakları, meydanları ve gizli avluları doldurur. Gezilecek onlarca yüzlerce yer varken müzelerin önünde kuyruklar hiç kısalmaz; publarda, lokantalarda sadece kenar köşeler boş kalır. Garın yakınlarındaki çok katlı bisiklet parkını hemen fark edersiniz. Hemen herkesin bisikleti vardır bu şehirde. Bisiklet araba oranının 50:1 olduğu söylenir. Tramvaylar, bisikletler, yayalar ve arabalar çoğu zaman aynı zemini kullanırlar. Dışarıdan gelene ilk bakışta keşmekeş gibi gelen bu devinim, büyük bir uyum içinde işleeer gider...

Özgürlüklerin şehridir Amsterdam. Sokakta kullananı pek görmezsiniz ancak marihuana kullanımı serbesttir bu şehirde. CoffeeShop ve Coffee Shop arasındaki farkı bilmeniz gerekir, Coffee Shop`larda sadece kahve içilir.

Ve tabii Redlight District... Akşamın çökmesiyle birlikte küçük kırmızı fenerler yanar bu bölgenin sokaklarında. Siz sokaklarda gezerken vitrinlerinde beliren hanımefendiler güzel vücutlarıyla sizi yanlarına çağırırlar cesurca.

Redlight District`in yakınlarında hemen her turistin gezerken rastladığı geniş bir meydana giriyoruz; Nieumarkt. Nieumarkt`ın çevresi kafeler ve publarla çevrili, bir bölümünde adına yakışır bir meyve sebze pazarı da var. Bu geniş alanın tam ortasında ise Waag adında anıtsal bir bina bulunuyor. Waag 1488`de inşa edilmiş, yapıldığı yıllarda Amsterdam`ı çevreleyen duvarlardan şehre girişi sağlayan üç kapıdan biriymiş. Bugün Waag, Restaurant-Café In de Waag adıyla güzel bir lezzet mekanına ev sahipliği yapıyor. Tarihi binanın dışı neredeyse aynen korunmuş, içi ise 300 mumun aydınlattığı eşsiz bir atmosfere bürünmüş. Menüye deniz ürünleri hakim, Hollanda esintili bir Akdeniz mutfağı. Ben buharda pişmiş taze sebzelerle servis edilen bir parça Levrek alıyorum, Şule Morina balığı deniyor, yanında soğuk kırmızı şarap... Nefis seçim, romantik bir akşam yemeği yiyoruz...

Serdar Ölez


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.